Resultat från Ungdoms-SM 2023, Helsingborg

I Flickdubbel-14, mötte Tuva och Karla först Ängby-tjejerna Julia Lärka och Emilia Wennberg. Våra tjejer vann med 11-5, 11-6 och 11-8. Sedan vann man mot Divin Ahmad, Tibble-Kungsängen BTK och Linnea Holm, Ängby SK, med 4-11, 11-7, 11-7 och 11-7. Till slut blev det kvartsfinal mot Amanda Asp, Norrtälje Bordtennisklubb och Sofia Sahle från LinnePartille PK. Det var en spännande match, men tyvärr höll det inte hela vägen. Matchen slutade 5-11, 5-11 och 1-11 i sista setet.

Olivia spelade i samma klass, ihop med Maya Eriksson, Lyckeby BTK. Tyvärr förlorade man mot Sara Haglund, Norrtulls SK och Nike Lundqvist, Söderhamns UIF, med 7-11, 6-11 och 8-11.

I Flickor-14 blev Olivia trea i sin pool, och Karla och Tuva tvåa i sina.
Karla mötte även här Amanda Asp i slutspelet, men förlorade med 5-11, 7-11, 4-11 och 5-11. Tuva mötte Angelina Bebawy, Ängby SK, och det slutade med förlust för Tuva med 3-11, 13-11, 4-11, 6-11 och 8-11.

Detta var Ungdoms-SM med Sveriges bästa ungdomsspelare, och våra tjejer ska vara riktigt stolta över sig själva. 

BTK Rekord sände live via Youtube.

Resultat

Foton nedan av Karolina Bengtsson.

Relaterade inlägg

Karla fick stipendium

På HBTF:s årsmöte igår, 26 mars, tilldelades Karla Fragoso Bengtsson ett stipendium och diplom.Sedan 2002 delas stipendier till pingisungdomar, duktiga vid och utanför pingisbordet, årligen ut. Grattis!

Idrottsrabatten vår/sommar 2024 är här!

Nu har vi fått in de nya häftena som gäller t.o.m. 31 augusti 2024. De kostar som vanligt endast 100 kr/st. Nytt för i år är att…

Kaj trea i Stockholm Veteran Open

I helgen spelade Kaj Karlsson i Stockholm Veteran Open, där han blev 3:a i klass Herrsingel 75-80.Han vann alla sina matcher i en stark och jämn 5-pool….

Hallandsstarten i Servehallen 17 mars 📌

Laholms BTK Serve arrangerar tillsammans med Hallands Bordtennisförbund, nybörjartävlingen Hallandsstarten i Servehallen på söndag 17 mars. Se inbjudan (gröna knappen) för mer info, eller anslagstavlan i köket…

Vinst mot serieledaren i Div 5

Det blev vinst borta mot serieledaren (Halmstad BTK F1) i Div 5 Södra Halland i torsdags med 6-4. Våra killar är på gång! De ligger trea i…

Damlaget tvåa i Div 2!

Serves damlag blev till slut tvåa i Div 2. Ett stort grattis till våra tjejer! Man inledde mot de förväntade seriesegrarna Rudalens IF på ett mycket bra…